/Komputer, który programuje się sam
Komputer programuje się sam

Komputer, który programuje się sam

DeepCoder pisze już własny kod programowy dzięki syntezie programowania. Na razie korzysta z linii kodu napisanych przez innego programistę człowieka i na tej podstawie pisze własny kod. Ludzie robią podobnie – szukają gotowego kodu i przerabiają go do własnych potrzeb, ewentualnie piszą kod od podstaw, gdy nie znajdą gotowca. Podobnie do człowieka DeepCoder jest w stanie wskazać, które linie kodu można wykorzystać.

Do przewidywania, które części kodu można użyć ponownie służy sieć neuronowa, którą trenują naukowcy. Komputer jest w stanie przewidzieć wynik końcowy kodu na podstawie danych wejściowych i na tej podstawie podejmuje decyzje. Program przeszukuje zbiory kodu bardziej dokładnie i szeroko niż robi to człowiek-programista. Jest też szybszy. Za każdym razem też staje się lepszy, gdyż uczy się przy każdym zadaniu.

Tak jak pisałem, dla mnie ciekawym rozwiązaniem jest Amper – sztuczna inteligencja do tworzenia muzyki, tak DeepCoder jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie są programistami. Będą one mogły korzystać z aplikacji na zamówienie, po wyklikaniu parametrów gotowego dzieła. Początkowo system ma tworzyć proste aplikacje, w przyszłości jednak ma być w stanie stworzyć aplikacje, których dzisiaj nie da się napisać. Być może ludzie-koderzy będą współpracować z maszynami w celu tworzenia jak najlepszego kodu