/Komputery kwantowe nowej generacji
kwantowy komputer

Komputery kwantowe nowej generacji

Trudno w to uwierzyć. Gdy byłem na studiach, wykładowcy wspominali o kwantowych komputerach. Teraz stały się one dość potężne – ilość 2000 qubitów sprawia, że miliony razy szybciej są w stanie rozwiązać problemy. Oczywiście te złożone. Przy prostych, podobno zysk nie jest zauważalny. Google używa superkomputerów kwantowych do prac nad sztuczną inteligencją. Niektórzy próbują rozwiązać problemy chorób jak znalezienie leku na raka. Są też tacy, którzy chcą łamać hasła zakodowane przez algorytm RSA, którego nie da się złamać superszybkimi komputerami w sensownym czasie.

Komputer kwantowy oblicza gęstość prawdopodobieństw z jakimi dany wynik jest poprawny. Wskazuje najbardziej prawdopodobne wyniki, a to wszystko dzięki temu, że działa praktycznie na wszystkich możliwych kombinacjach rozwiązania problemu, eliminując złe odpowiedzi. Im dłużej taki komputer rozwiązuje problem, tym pewniejszy jest wynik. Przy sprawdzaniu hasła, można od razu zacząć sprawdzać najbardziej prawdopodobne rozwiązania. Nadal ciężko mi to sobie wyobrazić. Na pewno chciałbym kiedyś napisać algorytm, który zadziała na takim komputerze, właśnie po to, by zrozumieć jak działa taka maszyna. Na pewno program w języku C++ jest tłumaczony na system zrozumiany przez komputery kwantowe. Super inżynieria, która została użyta do stworzenia tego komputera jest oszałamiająca. Procesor kwantowy na dzień dzisiejszy musi pracować w temperaturze niewiele powyżej 0 Kelvinów, by zmniejszyć szumy. Już samo to rozwiązanie pokazuje jak zaawansowana musi być technologia, by ten komputer w ogóle mógł pracować.

Myślę, że komputery kwantowe będą się rozwijać, że uda im się rozwiązać wiele złożonych problemów, a ich podpowiedzi związane z gęstością prawdopodobieństw, naprowadzą naukowców na odpowiednie rozwiązania. Możliwości komputerów kwantowych są udostępnione użytkownikom na platformach chmurowych. Ciekawe czy kiedyś każdy będzie mógł korzystać z tych systemów, podobnie jak dzisiaj korzysta się z chmur np Azure czy Amazon